Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dopamina - suplementy na dobre samopoczucie

2023-06-01
Dopamina - suplementy na dobre samopoczucieNeuroprzekaźniki i hormony to prawdziwy klucz do sukcesu. Dbanie o ich odpowiednie poziomy oraz właściwe wydzielanie sprzyja funkcjom umysłowym, sprawności fizycznej, chroni przed różnego rodzaju zagrożeniami, a także składa się na poprawę codziennego samopoczucia. Istotną rolę pełni dopamina, czyli związek, który najczęściej kojarzymy z motywacją do działania w dążeniu do zmian na lepsze. Jest też odpowiedzialna za uczucie satysfakcji i odczuwanie przyjemności… Brzmi nieźle, prawda? To, co powinno Was zainteresować, to fakt, że jesteście w stanie podnieść poziom tego związku, co przełoży się np. na poprawę nastroju, lepsze skupienie i zdolność uczenia się. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą suplementy.

Czym jest dopamina i do czego służy?

Dopamina to związek charakterystyczny przede wszystkim dla układu nerwowego. Tak jak np. adrenalina i noradrenalina zaliczana jest do katecholamin. Pełni również funkcję neurotransmitera w układzie nerwowym (podobnie jak np. serotonina, adrenalina czy noradrenalina). Oczywiście funkcje dopaminy mogą być różne, zależnie od miejsca jej aktywności. W jej naturalnej produkcji istotnym elementem jest aminokwas zwany tyrozyną. Mówiąc prosto, to właśnie z niej powstaje L-DOPA, z której następnie możliwe jest wytworzenie dopaminy. Ta ostatnia może być produkowana zarówno przez specjalne komórki nerwowe, jak i rdzeń nadnerczy. W roli neuroprzekaźnika, dopamina jest najbardziej aktywna na obszarze układu limbicznego, gdzie wpływa między innymi na regulowanie nastroju, stanu i procesów emocjonalnych, a także motywację. Warto wspomnieć, że jest też niezwykle przydatna, jeśli chodzi o sprawność funkcji umysłowych – koncentracja, uczenie się, zapamiętywanie czy przebieg procesów myślowych. Jej aktywność w podwzgórzu oddziałuje na układ hormonalny, np. produkcję GH czy prolaktyny. Z kolei na obszarze układu pokarmowego spełnia rolę neuromodulującą i bierze udział między innymi w transporcie sodu, a także sprzyja funkcjom motorycznym układu.

Za mało dopaminy w organizmie…

Faktem jest, że dopamina powstaje naturalnie wewnątrz naszego organizmu i pełni kluczowe funkcje, jako element usprawniający pracę układu nerwowego. Nie znaczy to jednak, że zawsze będziemy produkować jej odpowiednie ilości, a dostępność związku będzie na zadowalającym poziomie. Najpowszechniejszą przyczyną obniżonego wytwórstwa tego neuroprzekaźnika jest niewłaściwy, niedbały tryb życia. Niektóre choroby również mogą się na to składać. Pierwszym sygnałem niskiej dopaminy jest zazwyczaj pogorszenie samopoczucia i brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które do tej pory cały czas sprawiały nam radość oraz satysfakcję.Niedostatek dopaminy może skutkować:
  • pogorszeniem koordynacji ruchowej,
  • obniżeniem koncentracji,
  • spadkiem motywacji / chęci do działania,
  • obniżeniem czujności,
  • wewnętrznym napięciem,
  • zmęczeniem,
  • stanami depresyjnymi.
Co więcej, naukowcy podkreślają korelację między długo utrzymującym się niskim poziomem neuroprzekaźnika, a np. chorobą Parkinsona.

Jakie suplementy stosować?

Probiotyki Probiotyki są absolutną podstawą, jeśli zależy Wam na poprawie czy utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej organizmu. Dobre preparaty stanowią realne wsparcie jelit (flora bakteryjna), a co za tym idzie układu odpornościowego, funkcji trawiennych, funkcji umysłowych oraz nastroju. Naukowcy sugerują, że regularne stosowanie probiotyków może przyczynić się do ustabilizowania produkcji dopaminy. Zaobserwowali też korelację między pogorszeniem stanu flory bakteryjnej i nadmiarem szkodliwych bakterii, a obniżonym poziomem neuroprzekaźnika. Poza probiotykami, do diety dobrze włączyć produkty prebiotyczne, czyli kiszonki (np. kapusta kiszona czy ogórki). Berberyna Badacze podkreślają, że berberyna wykazuje podobne działanie do leków przeciwdepresyjnych, czyli tak zwanych inhibitorów MAO. Rolą monoaminooksydazy (MAO), jako enzymu, jest rozkładanie np. serotoniny i dopaminy w naszej tkance nerwowej. Jak wcześniej wspominałem, niedostatek dopaminy sprzyja powstawaniu stanów depresyjnych i przyczynia się do rozwoju choroby. Zgodnie z badaniami, berberyna działa hamująco na monoaminooksydazę, jednocześnie łagodząc objawy depresyjne. Stosowanie suplementu może skutkować zwiększonym poziomem w mózgu oraz lepszym wykorzystaniem interesującego nas neuroprzekaźnika. Magnez Wiele badań dotyczących wpływu magnezu na poziom dopaminy było przeprowadzanych na modelu zwierzęcym. Nie zmienia to jednak faktu, że magnez jest pierwiastkiem o ogromnym znaczeniu dla układu nerwowego. Eksperci przypisują mu właściwości antydepresyjne. NAC (N-acetylocysteina) Suplementacja NAC doprowadza do zwiększenia ilości aminokwasu cysteiny w naszym organizmie. To z kolei stymuluje procesy neurotransmisji glutaminowej oraz dopaminowej. Warto wspomnieć, że suplementacja NAC jednocześnie wpływa na zwiększenie uwalniania dopaminy oraz obniża uwalnianie glutaminianu, który w nadmiarze jest toksyczny. Co jeszcze może pomóc w podniesieniu dopaminy?
  • kurkumina,
  • witamina D3,
  • kofeina,
  • L-DOPA (lewodopa),
  • L-teanina,
  • Ginkgo biloba,
  • żeń – szeń koreański.
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 94 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Szybko sprawnie smacznie
2024-02-26
oki
pixel