Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ostropest - działanie i korzyści

2023-06-01
Ostropest - działanie i korzyściOstropest to roślina znana od bardzo dawna, aczkolwiek w naszym regionie dopiero w obecnych czasach zyskuje coraz większą popularność. Wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i suplementacji zdrowotnej czy kulinariach, jako dodatek do różnych potraw, sałatek, a nawet pieczywa. Co czyni ją tak wyjątkową w kontekście zdrowia? Sprawdźcie!

Ostropest – przedstawienie

Ostropest (Milk thistle) jest rośliną z rodziny astrowatych i podobnie jak oset cechuje się fioletowymi kwiatami. Z tego powodu bardzo często mylony jest ze wspomnianym chwastem. Ostropest jednak posiada liście ozdobione białymi plamami. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. W medycynie tradycyjnej wykorzystuje się właściwości zioła od bardzo długiego czasu, aczkolwiek na popularności zaczął zyskiwać stosunkowo niedawno. Mimo wszystko wciąż bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z jego działania i możliwości wykorzystania na korzyść organizmu. Za główną aktywną substancję rośliny uznaje się sylimarynę stosowaną głównie przy schorzeniach wątroby. Zatem nie bez powodu ostropest zyskał miano świetnego środka odtruwającego, wykorzystywanego przy problemach oraz uszkodzeniach narządu wywołanych działaniem toksyn.

Ostropest i korzyści z jego przyjmowania

Stosowanie ostropestu jest związane z jego dobrym działaniem przeciwutleniającym. Będzie zatem zabezpieczał organizm przed destrukcyjnym działaniem agresywnych wolnych rodników i innych reaktywnych form tlenu (RFT). Jest to o tyle istotne, że zaburzenie równowagi między procesami antyoksydacyjnymi i prooksydacyjnymi - na korzyść tych drugich – może w dłuższym czasie objawiać się uszkodzeniami komórkowymi. Przykładowo, mogą doprowadzać do zlepiania erytrocytów (czerwonych krwinek), co w następstwie doprowadza do ich niszczenia. Ostropest, a w zasadzie obecna w nim sylimaryna, zmniejsza stres oksydacyjny i pozwala utrzymać równowagę. Mimo wszystko roślina jest ceniona przede wszystkim ze względu na właściwości odtruwające. Stosowano ją przy uszkodzeniach wątroby, których przyczyną były czynniki toksyczne. Niewątpliwą korzyścią jest stymulacja syntezy glutationu wątroby przez sylimarynę. Warto wspomnieć, że w skład tego związku wchodzą sylibina, silichrystyna, silydianina – trzy flawonoidy nasilające detoksykację narządu wątrobowego. Badania potwierdzają, że jest w stanie ochraniać miąższ oraz komórki wątrobowe przed groźnymi toksynami, uważanymi za trucizny. Przykładowo, chroni i przyspiesza tempo usuwania z organizmu mykotoksyny muchomora sromotnikowego. Co ciekawe, podobnie działa w przypadku alkoholu i był wykorzystywany w terapiach u osób borykających się chorobami / uszkodzeniami, których przyczyną było nadużywanie alkoholu. Stymuluje też produkcję nowych komórek wątrobowych.Wspomnę jeszcze, że ostropest wykorzystywano do celów odtruwających i regeneracji wątroby również w przypadku innych problemów, takich jak:
  • działanie / nadużywanie leków,
  • narkotyki,
  • niewłaściwe stosowanie antybiotyków,
  • działanie pestycydów,
  • stłuszczenie i marskość wątroby.
Mało tego, wpływ regeneracyjny i ochronny ostropestu nie ogranicza się wyłącznie do wątroby, choć to głównie z tego znana jest sylimaryna. Dotyczy też komórek nerkowych i funkcjonowania narządu. Jego stosowanie wpływa też na spowolnienie procesów starzenia i zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych, usprawniając przepływ / krążenie żółci. ostropest wspiera wątrobęCo ciekawe, niektóre źródła podają, iż ostropest pośrednio jest w stanie obniżać ryzyko mięśniaków macicy, dzięki stabilizowanie gospodarki hormonalnej zaburzonej w wyniku problemów wątrobowych. Oddziałuje też z korzystnie na układ krwionośny – przypisuje mu się działanie przeciwkrwotoczne i wzmacniające ściany naczyń. Stosowanie go może zmniejszać ryzyko wytworzenia zakrzepów. Należałoby jeszcze powiedzieć o dobroczynnym wpływie na glikemię, z którą niestety bardzo wiele osób ma kłopoty. Stosowanie ostropestu może podnosi wrażliwość komórek na działanie insuliny i przyczynia się do lepszej odnowy komórek beta trzustki. Sylimaryna może być dobrą opcją przy terapiach cukrzycowych i insulinooporności. W badaniach odnotowano poprawę parametrów u osób, które nie mogą przyjmować dużych dawek statyn, a które borykają się z problemami glikemicznymi. Poza silnym potencjałem antyoksydacyjnym, wykazuje działanie przeciwzapalne i wywiera korzystny wpływ na układ immunologiczny. Jakie jeszcze właściwości warto wyróżnić?
  • korzystne działanie na układ trawienny,
  • przypisuje mu się działanie przeciwnowotworowe,
  • poprawia stan i wygląd skóry,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • przez wpływ na wątrobę usprawnia metabolizowanie tłuszczu,
  • łagodzi objawy PCOS,
  • zmniejsza skutki uboczne wynikające z silnej farmakoterapii.
Na sam koniec wypadałoby wspomnieć, że z ostrożnością do suplementacji ostropestem powinny podchodzić osoby przyjmujące statyny. Podobnie, jeśli chodzi o leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna. Część źródeł potwierdza, że sylimaryna obniża aktywność enzymów cytochromu P450.
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 96 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Szybko sprawnie smacznie
2024-02-26
oki
pixel